Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Apex Aseptic Extra-Safe™ Traditional Collar Lab Coats, White
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cellucap Spunbond Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrists
Non-woven material lab coats offer lightweight splash protection from non-hazardous liquids and dry particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Model | 3302EW |
| Weight (English) | 1.25 oz. |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Splash protection from nonhazardous liquids and dry particulates |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 0.03 kg |
| No. of Pockets | None |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Black
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Black |
| Model | 3660BK |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Cranberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Cranberry |
| Model | 3630CY |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Sky Blue
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Sky Blue |
| Model | 3660SB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Light Pink
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Light Pink |
| Model | 3660LP |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Raspberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Raspberry |
| Model | 3630RB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | Exceed ANSI Z87.1-2003 High Velocity Impact standards. |
| Temple Style | Vented |
Bollé Safety Rush+ Small Safety Glasses
Rush+ small safety glasses offer slimmer design for narrower faces, ultra-sporty design with proper protection
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 4.6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1.8 in. |
Pyramex™ Integra™ Safety Glasses
Integra™ Safety Glasses feature single lenses and adjustable temples to ensure reliable performance.
Pyramex™ Cortez™ Frame with Navy Temples
Ribbed, cushioned nosepiece fits a wide range of bridge sizes and protects against slippage.
| Frame Color | Navy |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Scratch-resistant |
MCR Safety Crews™ Tacoma™ Safety Glasses
With the MCR Safety Tacoma™, you get low cost protection without giving up quality, safety, comfort or durability. It's the same quality you expect from Crews, priced to fit even the tightest budget constraints.
| UV Protection | UV Protection |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Wrap-Around Lens Protection |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1 Standard |
Bollé Safety Silium Safety Glasses
Silium safety glasses come with anti-scratch/anti-fog lenses and are built to combine technology, ergonomics and style.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Gray |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
Allegro™ Banana Oil Fit-Test Ampules
Banana oil (isoamyl acetate) has a strong, recognizable odor to quickly indicate the lack of proper respirator fit.
Allegro™ Bitrex Fit Test Kit: Solution
Offers qualitative OSHA compliant fit testing for disposable and reusable dust and mist respirators.
| For Use With (Equipment) | Allegro Bitrex Fit Test Kit (2041) |
|---|---|
| Quantity | 6/Pk. |